Ισπανία

Τεσσάρα και ανάσα η Λεβάντε

Η Λεβάντε νίκησε 4-3 τη Μπέτις και πήρε βαθμολογική ανάσα στη La Liga.

Πραγματοποιώντας μια από τις πιο μεστές φετινές εμφανίσεις της, η Λεβάντε συνέτριψε με σκορ τη Μπέτις, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στη La Liga και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Ντουάρτε, αλλά δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μαντί. Στο 22’ ήταν η σειρά του Λουίς να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στη Λεβάντε και δύο λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1.

Στο 55’ ο Ρότζερ πέτυχε το τέταρτο γκολ των Λεβαντίνων, αλλά στο 68’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρομπέρ. Στο 78’ ο Κανάλες με πέναλτι μείωσε σε 4-2 και στο 87’ ο ίδιος έκανε το 4-3, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Κάντιθ και Βαγιαδολίδ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Για τους γηπεδούχους, αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός μετά από τρεις σερί ήττες, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.