Ισπανία

Απτόητη η Σεβίλλη παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της κορυφής!

Η Σεβίλλη πέρασε «σβηστά» από την έδρα της Λεβάντε (0-1) και παρέμεινε ζωντανή στην κούρσα του τίτλου, μειώνοντας στους τρεις βαθμούς την απόσταση από την κορυφή.

Ζωντανή στο κυνήγι της κορυφής παραμένει η Σεβίλλη, μετά το πέρασμά της από την έδρα της Λεβάντε (0-1) στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της La Liga.

Χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, οι Σεβιγιάνοι πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους και τρίτο σερί εκτός έδρας τρίποντο χάρη στο εξαιρετικό γκολ του Ελ Νεσίρι μετά από μαγική κάθετη του Σούσο στο 53ο λεπτό.

Μάλιστα με το τέρμα αυτό ο 23χρονος φορ έφτασε τα 17 γκολ στη φετινή χρονιά, ξεπερνώντας τον Ελ Αραμπί του Ολυμπιακού που κατείχε το ρεκόρ με 16 τέρματα από τη σεζόν 2016/17 με της Γρανάδα, όντας πλέον ο πρώτος Μαροκινός με τα περισσότερα γκολ στη La Liga.

Νίκη που ανέβασε τη Σεβίλλη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -3 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία παίζει αργότερα σήμερα.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Οσασούνα επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-1 της Βαλένθια. Ο Κάλβο άνοιξε το σκορ στο 13' με όμορφο πλασέ, με τις «νυχτερίδες» να μειώνουν προσωρινά με τον Γκαμεϊρό, ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Δύο λεπτά αργότερα πάντως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Καλέρι, ενώ στο 67' ο Τόρες από το σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.