Γενικά

Ξέσπασε στο τέλος και… πήρε μπροστά με πεντάρα η Λέφσκι

Την πρώτη της νίκη στην εφετινή σεζόν πέτυχε η Λέφσκι Σόφιας, που λίγο πριν υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ διέλυσε με 5-0 την Σπαρτάκ Βάρνας - σκοράροντας τρεις φορές μετά το 83'!

Ανεβασμένη θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ η Λέφσκι Σόφιας, που συνέτριψε με 5-0 την Σπαρτάκ Βάρνας και πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα Βουλγαρίας.

Η αντίπαλος του «Δικεφάλου του Βορρά» στα προκριματικά του Europa Conference League άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κράστεφ στο 40ο λεπτό και εν συνεχεία... ξεμπούκωσε στο τέλος.

Πρώτα έφτασε στο 2-0 με τον Μπαρί στο 69ο λεπτό, με τον Μαροκινό επιθετικό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 83'.

Ακολούθησαν δύο ακόμη γκολ, με Κράστεφ να σκοράρει ξανά στο 87' και τον Πετκόφ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ενδεκάδα της Λέφσκι (4-2-3-1): Μιχαΐλοφ – Γκάλτσεφ (74’ Πετρίς), Σούντμπεργκ, Φαν Ντερ Κάαπ, Κόρντομπα – Κράεφ (46’ Στεφάνοφ), Κράστεφ – Ρονάλντο (85’ Πετκόφ), Μιλάνοφ (85’ Αλντέρ), Γουέλτον (85’ Μίτκοφ) – Μπαρί.