Ιταλία

Πρεμιέρα με νίκη-θρίλερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο για την Ίντερ!

Με γκολ του Ντάμφρις δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Λέτσε, η Ίντερ επικράτησε 2-1 και ξεκίνησε με άγχος αλλά και χαμόγελα τη νέα σεζόν!

Ένα... buzzer-beater του Ντάμφρις στο 95ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Λέτσε, χρειάστηκε η Ίντερ για να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A!

Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν στο 2ο κιόλας λεπτό με τον Λουκάκου, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 48' και έπρεπε να περιμένουν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς για να πανηγυρίσουν τη νίκη με 2-1, χάρη στο νικητήριο γκολ του Ντάμφρις!

Ο Λουκάκου χρειάστηκε μόλις μερικά δευτερόλεπτα για να βρει δίχτυα στην επιστροφή του και να δώσει το προβάδισμα στην Ίντερ με κοντινή κεφαλιά. Οι «νερατζούρι» εκμεταλλεύτηκαν το ιδανικό τους ξεκίνημα και κυριάρχησαν, χωρίς όμως να βρίσκουν δεύτερο γκολ.

Αυτό τους κόστισε στο 48', όταν μετά από αντεπίθεση ο Σισάι σκόραρε με όμορφο τελείωμα για το 1-1! Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα η Λέτσε παραλίγο να πάρει και το προβάδισμα, αλλά ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ-βολίδα του Μπίστροβιτς.

Τελικά, μετά από ασφυκτική πίεση και χαμένες ευκαιρίες, η Ίντερ κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντιμάρκο εκτέλεσε κόρνερ, ο Λαουτάρο πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ντάμφρις πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-2!

Στο έτερο παιχνίδι που ξεκίνησε την ίδιο ώρα για την πρώτη αγωνιστική της Serie A, η Τορίνο έφυγε νικήτρια με 2-1 από την έδρα της νεοφώτιστης Μόντσα! Ο Μίραντσουκ συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43'), με τον Σανάμπρια να διαμορφώνει το 0-2 στο 66'. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν για το τελικό 1-2 στο 94', με τον Ντάνι Μότα.