Γαλλία

Όρθια με την γκολάρα του Αραούζο η Λιλ

Μετρίασε τη ζημιά στα… χασομέρια η Λιλ, η οποία χάρη στον γκολάρα του Αραούζο στο 84' πήρε έστω τον έναν βαθμό (1-1) υποδεχόμενη τη Μονπελιέ.

Εκ νέου… φωτιά είναι έτοιμος να πάρει ο βαθμολογικός πίνακας της Ligue 1, ύστερα από το 1-1 μεταξύ των Λιλ και Μονπελιέ την Παρασκευή (16/4) στο «Stade Pierre-Mauroy» για την 33η αγωνιστική.

Σε ένα ματς που αφήνει ανάμικτα συναισθήματα στους γηπεδούχους. Οι πρωτοπόροι «Λιλουά» (70β.) κατάφεραν μεν να πάρουν έστω και τον έναν βαθμό στο 84' χάρη στην γκολάρα του Αραούζο, ωστόσο από την άλλη σε περίπτωση που η Παρί Σεν Ζερμέν επικρατήσει της Σεντ Ετιέν (18/4, 14:00) θα τη δουν να τους πλησιάζει στον έναν πόντο. Με τη Μονπελιέ να συνεχίζει για 14ο παιχνίδι αήττητη, ούσα στην 8η θέση με 47 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ χάρη στην κεφαλιά-«ψαράκι» του Ντελόρ στο 21'. Η ομάδα του Ορέστη Καρνέζη (ήταν στον πάγκο) μπήκε φορτσάτη στο δεύτερο μέρος. Δημιούργησε μεν αρκετές ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Αντρέ στο 57', ωστόσο έπρεπε να φτάσει το 84ο λεπτό, προκειμένου να σκοράρει. Κάτι που κατάφερε με εντυπωσιακό τρόπο, χάρη στη σουτάρα με εξωτερικό φάλτσο του Αραούζο.

Να σημειωθεί ότι στο 53' αποχώρησε ως αλλαγή ο Πέδρο Μέντες των φιλοξενούμενων, ο οποίος φαίνεται να υπέστη σοβαρή ζημιά στο γόνατο.