Γαλλία

«Τσίμπησε» βαθμό στο Λιλ η Μπρεστ!

Λιλ και Μπρεστ ήρθαν ισόπαλες 1-1, με τους φιλοξενούμενους να είναι οι… κερδισμένοι αφού πήραν έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά τους για τη σωτηρία.

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά της για να αποφύγει τον υποβιβασμό πήρε η Μπρεστ που ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Λιλ.

Ο Ντέιβιντ στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Φεβρ στο 32’ να φέρνει το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας και το τελικό 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και έτσι έφυγαν ισόπαλες και να μένουν και οι δυο ευχαριστημένες.

Στο άλλο ματς νωρίτερα, η Ναντ επικράτησε 2-1 της Κλερμόν, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην 5η θέση και να μοιράζονται τους 17 βαθμούς με την Ανζέ. Και οι δυο ομάδες έπαιζαν με 10 παίκτες.

Στο 30’ η Κλερμόν έπαιζε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Γκαστιάν. Ο Ζιροτό στο 38’ άνοιξε το σκορ για τη Ναντ, ωστόσο η χαρά δεν κράτησε για πολύ αφού ένα λεπτό αργότερα έμειναν και οι γηπεδούχοι με 10 παίκτες αφού ο Κορσιά αποβλήθηκε. Ο Μπαγιό στο 49’ ισοφάρισε το σκορ, με τον Μπλας στο 61’ να χαρίζει το τρίποντο στην Ναντ.