Γαλλία

Δυσκολεύτηκε αλλά έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης η Λιόν

Παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε δύο φορές στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ανζέ, η Λιόν κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-2, χάρη σε ένα γκολ του νεοφερμένου από τη Σαχτάρ, Τετέ, στο 80'.

Μπορεί να αγχώθηκε, αλλά τελικά η Λιόν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ανζέ, επικρατώντας με 3-2 και διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη μέσω του πρωταθλήματος.

Ο Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 26', πριν ισοφαρίσει στο 50' ο Περέιρα Λάγκε. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ χρίστηκε ξανά σκόρερ, κάνοντας το 2-1, αλλά ο Μπουφάλ ισοφάρισε εκ νέου στο 59' για τους φιλοξενούμενους.

Η Λιόν ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλό της, έχοντας συνεχώς την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας ευκαιρίες. Τελικά, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2, χάρη σε πανέμορφο γκολ του Τετέ (80'), ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο σαν αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα και ήρθε στην ομάδα ως δανεικός από τη Σαχτάρ την τελευταία μέρα του Μαρτίου.

Έτσι, η Λιόν ανέβηκε στην θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την πρώτη εξάδα, ενώ η Ανζέ έμεινε 14η, πέντε βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.