Γαλλία

Στο τέλος… αστεράτη ήταν η Λιόν!

Με το πέναλτι του Καρλ Τοκό Εκαμπί στο 74' και τον Ντεναγιέ να «χτυπάει» στο 90', η Λιόν νίκησε 2-0 τη Μονακό, την… καβάλησε στη βαθμολογία και μπαίνει εκ νέου σε τροχιά τριάδας και Champions League!

Λιόν ξανά σε τροχιά τριάδας και Champions League!

Στο ντέρμπι -με βάση τη βαθμολογία τους- με τη Μονακό, η ομάδα του Πέτερ Μπος είχε την πρωτοβουλία, έχανε τις ευκαιρίες, αλλά αγχώθηκε, λύνοντας, τελικά, τον γόρδιο δεσμό στο τέλος.

Με το πέναλτι του Καρλ Τοκό Εκαμπί στο 74' και τον Ντεναγιέ να «χτυπάει» στο 90', οι γηπεδούχοι νίκησαν 2-0 τους Μονεγάσκους, τους… καβάλησαν στη βαθμολογία και με 16 βαθμούς «βλέπουν» και πάλι «αστέρια»!

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, πάντως, στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους, όμως, να είναι καλύτεροι, με τον Γερμανό τερματοφύλακα της Μονακό, Αλεξάντερ Νίμπελ, να κρατάει όρθια την ομάδα του.

Στο 2ο ημίχρονο η Λιόν έφτασε την κατοχή πάνω από το 60% και βρήκε τα γκολ, τελικά, για το «τρίποντο».