Γαλλία

Επιστροφή στις νίκες με… πεντάρα για Λιόν

Η Λιόν προηγήθηκε 2-0, δέχτηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους από την Μονπελιέ, αλλά… επανήλθε στην επανάληψη και νίκησε με το ευρύ 5-2, με τον Αουάρ να σκοράρει δις.

Μετά από ένα… τρελό παιχνίδι η Λιόν επικράτησε της Μονπελιέ με 5-2, στο εναρκτήριο σημερινό ματς της 34ης αγωνιστικής στην Ligue 1.

Η Ολιμπίκ πήρε κεφάλι στο σκορ πριν το ημίωρο, με τον Ντεμπελέ, για να έρθει το γκολ του Μέντες στο 43’ και να δείξει ότι κλειδώνει το «τρίποντο». Ωστόσο, μέσα σε ένα δίλεπτο, στον επιπλέον χρόνο, οι φιλοξενούμενοι… ισοφάρισαν!

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, η Λιόν βρήκε τα πατήματά της, ανέβασε ξανά ρυθμό και σημείωσε όχι ένα αλλά τρία ακόμα γκολ. Με τον Αουάρ να χτυπάει δις, ενώ μεσολάβησε ένα ακόμα τέρμα από τον Εκαμπί.

Έτσι, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις επιτυχίες και μείωσαν τη διαφορά από την πέμπτη θέση και το Στρασβούργο στους τέσσερις βαθμούς. Την ώρα που η Μονπελιέ έμεινε χωρίς νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα για πέμπτη διαδοχική αγωνιστική