Γαλλία

Νίκη με… άρωμα Ευρώπης σε απίθανη ματσάρα και γκολ-πέναλτι στο 90'+16' για τη Λιόν!

Τι ματς Θεέ μου! Η Λιόν επικράτησε 4-3 της Μπρεστ, κάνοντας αδιανόητη επιστροφή από το 1-3.

Απίθανη ματσάρα, απίθανη νίκη για τη Λιόν.

Η Ολιμπίκ επικράτησε 4-3 εντός έδρας της τρομερής φέτος Μπρεστ και πέτυχε «τρίποντο» με άρωμα Ευρώπης. Αφού βρέθηκε στο -2 από την πρώτη εξάδα και αύξησε τις πιθανότητες της για ένα εισιτήριο σε Conference League ή Europa League.

Στη 2η θέση παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν σημαντική νίκη (λόγω και της αξίας του αντιπάλου) στην προσπάθεια που κάνουν για έξοδο στο Champions League.

Η αναμέτρηση είχε δραματικό φινάλε, με τη Λιόν να κερδίζει πέναλτι από ανατροπή του Λακαζέτ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, το οποίο υποδείχθηκε μέσω VAR, αν και επρόκειτο για ξεκάθαρη ανατροπή. Ο Μέιτλαντ-Νάιλς ανέλαβε την εκτέλεση, δεν άφησε περιθώρια στον Μπιζό και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90’+16’.

Νωρίτερα, ο Τολισό έκανε το 1-0 στο 18΄και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα την κατάσταση, σημειώνοντας τρία γκολ σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο, με τους Μουνιέ (60’) και Ντελ Καστιγιό (64’, 67’).

Η Λιόν δεν πέταξε λευκή πετσέτα και έκανε την απίθανη ανατροπή. Ο Λακαζέτ έδωσε το σύνθημα με γκολ στο 70’, ενώ με διαγώνιο σουτ ο Ταλιαφίκο ισοφάρισε στο 79’. Για να ακολουθήσει το απίθανο φινάλε.