Γαλλία

Ένα γκολ έφτανε για Λιόν, μεγάλο διπλό η Λανς

H Λιόν επικράτησε δύσκολα της Ρεν με 1-0 χάρη σε ένα γκολ, λίγο πριν το τελευταίο τέταρτο και έπιασε με ματς περισσότερο την Λιλ στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με ένα γκολ στο 74ο λεπτό, η Λιόν επικράτησε 1-0 της Ρεν και αναρριχήθηκε στην κορυφή του βαμθολογικού πίνακα με 59 βαθμούς, όσους ακριβώς έχει και η Λιλ. Το νικητήριο γκολ ήρθε από τον Αουάρ και πλέον η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία πάτησε κορυφή, με έναν αγώνα περισσότερο.

Σημαντική νίκη για την κατάληψη της 5ης θέσης πέτυχε η Λανς που πέρασε από το «Ζοφρουά Γκισάρ» με 3-2 κόντρα στη Σεντ Ετιέν και πέρασε μόνη εκεί με 44 πόντους. Μέσα σε πέντε λεπτά ο Σότοκα με πέναλτι στο 20’ και ο Καλιμουέντο στο 24ο λεπτό έδωσαν τη προβάδισμα στη Λανς, ενώ οι «στεφανουά», ήταν να μειώσουν με τον Μουκουντί στο 40ο λεπτό. Ο Ντα Κόστα στο 93ο λεπτό έκανε το 3-1 και ο Μπουανγκά με πέναλτι στο 90+5 διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Η Μπρεστ επικράτησε 3-1 στην έδρα της, της Ντιζόν,
με τα γκολ από το πρώτο μέρος, με τα γκολ του Ονορά στο 17’ του Μουνιέ στο 27’ και του Καρντόνα στο 40’ ενώ το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 29’ με τον Ασαλέ. Νίκη στην έδρα της και για τη Νις, η οποία με γκολ του Γκουιρί στο 4’ και του Μορίς στο 75’ επικράτησε 2-1 της Νιμ που σκόραρε με τον Λαντρέ στο 50’.

Τέλος σημαντική η νίκη και για την Ανζέ με το εύστοχο πέναλτι του Φουλζινί στην εκπνοή του πρώτου μέρους, με την φιλοξενούμενη να φτάνει τους 39 και να μπαίνει στο κόλπο για την 5η θέση.