Γαλλία

Με την «αύρα» του Σακίρι πάτησε τo Στρασβούργο η Λιόν!

Με τον Σερντάν Σακίρι να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του, η Λιόν επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση 3-0 του Στρασβούργο, σκαρφαλώνοντας στην έκτη θέση της Ligue 1.

Αυτή ναι, ήταν Λιόν! Η ομάδα του Πέτερ Μποζ πραγματοποίησε την πιο γεμάτη εμφάνισή της στη σεζόν, επικρατώντας άνετα 3-0 της Στρασβούργο στο «Groupama Stadium», και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της μετά από τέσσερις στροφές στη φετινή Ligue 1.

Με την... αύρα του Σερντάν Σακίρι ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του, οι «λιονέ» άνοιξαν το σκορ μόλις στο όγδοο λεπτό με υπέροχο τελείωμα του Ντεμπελέ. Στην επανάληψη, ο πρώην παίκτης της Λίβερπουλ, έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Ντεναγιέρ να πιάνει την κεφαλιά για το 2-0 στο 64ο λεπτό.

Στο 87', ο Πακετά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στην... εκπνοή του αγώνα με πέναλτι του Ντιαλό.