Γαλλία

Επέστρεψε στις νίκες και βλέπει Ευρώπη η Λιόν

Μετά από δύο σερί απώλειες, η Λιόν επικράτησε με το εμφατικό 4-1 στην έδρα της Λοριάν, επέστρεψε στις νίκες και πλησίασε τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Επέστρεψε στις νίκες η Λιόν! Η ομάδα του Πίτερ Μπος πέρασε… αέρα από την έδρα της Λοριάν, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 και πλησίασε τις θέσεις που δίνουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα σεζόν.

Mόλις στο 5ο λεπτό ο Ρομέν Φαβρ άνοιξε το σκορ για τη Λιόν, με τον Ντεμπελέ στο 26’ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με γκολ του Μόφι στο 57’ μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά είδαν τον Τόκο Εκαμπί δύο λεπτά αργότερα να επαναφέρει το προβάδισμα δύο τερμάτων για λογαριασμό της ομάδας του Πίτερ Μπος.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φαβρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Ένα τρίποντο που ανέβασε τη Λιόν στους 41 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στο -2 από την πεντάδα, ενώ η Λοριάν παραμένει στους 24 και μόλις στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.