Πορτογαλία

Λύτρωση στα… χασομέρια για τη Μπράγκα!

Η Μπράγκα «απέδρασε» από το Μαριτιμο με 2-1, χάρη σε γκολ του Παουλίνιο στο… 98’ και πήγε στο +4 από την 4η Σπόρτινγκ. «Εξάποντο» για την Πάσος Φερέιρα επί της Άβες.

Σε μια πολύτιμή οσο και… Χιτσκοκική νίκη έφτασε η Μπράγκα, που επικράτησε εκτός έδρας της Μαριτιμο με 2-1 και αύξησε έτσι την διαφορά της από την τέταρτη της βαθμολογίας Σπόρτινγκ Λισσαβώνας στους τέσσερις βαθμούς, έστω και με ματς περισσότερο.

Ο Τριντσάο έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μόλις στο 5’, ωστόσο ο Κορέα ισοφάρισε για την Μαρίτιμο στο 65ο λεπτό, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων υπήρξε και ακυρωθέν γκολ για τους γηπεδούχους. Τελικά, στο… 98’ ο Παουλίνιο λύτρωσε την ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ!

Πολύ σημαντική νίκη, επίσης εκτός έδρας, πέτυχε και η Πάσος Φερέιρα με 3-1 απέναντι στην ουραγό Άβες, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με έξι βαθμούς από την 17η Πορτιμονένσε και τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Τη νίκη πανηγύρισε μέσα στο γήπεδο της η Γκιμαράες, που επικράτησε της αδύναμης Τοντέλα με 2-0 και παρέμεινε σε… κοντινή απόσταση από τις «ευρωπαϊκές» θέσει, ούσα στο -5 από την τέτρτη Σπόρτινγκ πλέον…