Πορτογαλία

Λύτρωση στο 85’ και… γενέθλια στην κορυφή για Πόρτο

Με γκολ του Σοάρες, η Πόρτο, ανήμερα των 125ων γενεθλίων της, νίκησε 1-0 την Τοντέλα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος και… πάτησε κορυφή.

Έστω και δύσκολα, έστω και με άγχος, η Πόρτο γιόρτασε όπως έπρεπε τα 125 χρόνια από την ίδρυση του συλλόγου.

Οι «Δράκοι» νίκησαν 1-0 την Τοντέλα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Μπενφίκα, που έμεινε στο 2-2 με την Τσάβες. Πλέον, θα πάει με άλλον… αέρα στο ντέρμπι της επόμενης Κυριακής (7/10) με τους «αετούς».

Το γκολ της λύτρωσης για την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, πέτυχε στο 85’ ο Σοάρες, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 64’, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση μετά από ένα μήνα, λόγω τραυματισμού.

Η Πόρτο είχε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο λεπτό του αγώνα και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να κάνει τη… δουλειά της πιο εύκολη. Οι «Δράκοι» έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, είτε γιατί ήταν άστοχοι, είτε γιατί σταματούσαν πάνω στον εκπληκτικό Κλαούντιο Ράμος, που είχε έξι σωτήριες επεμβάσεις. Τέσσερις φορές ο Μαρεγκά απέτυχε να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση, ενώ χαμένες ευκαιρίες είχαν επίσης ο Μπραχίμι και ο Αμπουμπακάρ.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την Πόρτο, η οποία, όμως, αδυνατούσε να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν παθητικό ρόλο και ελάχιστες φορές βγήκαν στην επίθεση, αφού κύριο μέλημά τους ήταν να κρατήσουν το μηδέν. Στο τελευταίο ημίωρο, ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο «έριξε» στον αγώνα όσους επιθετικούς είχε, σε μια απέλπιδα προσπάθεια πετύχει η ομάδα του το πολυπόθητο γκολ. Η λύτρωση ήρθε στο 85’ από τον Σοάρες, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 64’. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πήρε το… ριμπάουντ, μετά την ασθενή απόκρουση του Ράμος σε σουτ του Μπραχίμι και από κοντά, έκανε το 1-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.