Αγγλία

Μυθικό κάζο για Γιουνάιτεντ, την ξέρανε η ουραγός Σέφιλντ!

Η αγνώριστη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ» από την ουραγό Σέφιλντ, κάνοντας ένα ανέλπιστο δώρο στη συμπολίτισσα Σίτι!

Την έκπληξη της χρονιάς από την… Άστον Βίλα -που είχε ρίξει εκείνη την ξεγυρισμένη επτάρα στη Λίβερπουλ- έκλεψε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ!

Η ουραγός της βαθμολογίας και… σχεδόν υποβιβασμένη (μόλις μία νίκη μέχρι σήμερα) Σέφιλντ νίκησε 2-1 μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» την αγνώριστη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έκανε ένα ανέλπιστο δώρο στη συμπολίτισσα Σίτι!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν κατάλαβαν τι τους χτύπησε, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα μετά από 13 αγωνιστικές, σε μια περίοδο, μάλιστα, που έδειχναν ικανοί να «χτυπήσουν» τον τίτλο στα ίσα!

Πλέον, με την ήττα αυτή, η Γιουνάιτεντ έμεινε στο -1 από τους «πολίτες», οι οποίοι, όμως, έχουν ματς λιγότερο.

Την ίδια στιγμή, δε, και η Λέστερ είχε απώλεια, καθώς άφησε δύο βαθμούς στο Λίβερπουλ μετά το 1-1 με την Έβερτον, χάνοντας και εκείνη έδαφος.

Στην αναμέτρηση του «Ολντ Τράφορντ», στο 24', και μετά από κόρνερ που κέρδισε, ο Μπράιαν νίκησε τον Τουανζέμπε στον αέρα και εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ντε Χέα για το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων από το πουθενά!

Η Σέφιλντ, φυσιολογικά, οπισθοχώρησε, αλλά η Γιουνάιτεντ δεν ήταν σε καλή μέρα. Στο ξεκίνημα, μάλιστα, του δευτέρου ημιχρόνου καλύτερα πατούσαν οι «λεπίδες»! Παρ' όλα αυτά η ισοφάριση ήρθε, τελικά, στο 64ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από κόρνερ του Τέγιες, ο Μαγκουάιρ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με καρφωτή κεφαλιά.

Αλλά ενώ όλοι περίμεναν πως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα φέρει «τούμπα» την κατάσταση, έγινε και δεύτερο «μπαμ»: Στο 74ο λεπτό η Σέφιλντ βγήκε μπροστά και ο αμαρκάριστος Μπερκ έδωσε την τεράστια νίκη στην ομάδα του!