Πορτογαλία

Επιβίωσε στα πέναλτι κι ανέβηκε στην Primeira Liga η Αμαδόρα

Έστω και στα πέναλτι, η Αμαδόρα νίκησε 3-2 στην έδρα της Μαρίτιμο στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα μπαράζ ανόδου-παραμονής στην Primeira Liga κι ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορία, ρίχνοντας την αντίπαλό της.

Επέστρεψε στα «σαλόνια» της Primeira Liga η Αμαδόρα. Η τελευταία επικράτησε 3-2 στα πέναλτι (κ.α., παρατ. 2-1) στην έδρα της Μαρίτιμο στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα μπαράζ ανόδου/παραμονής και πήρε «προαγωγή», ρίχνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη κατηγορία.

Για να φτάσουμε ως εκεί, η Μαρίτιμο πρώτα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) στο 90λεπτο, στέλνοντας το ματς στην ημίωρη παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι. Ο Χάντας στο 18’ έκανε το 1-0, ισοφάρισε ο Μιγκέλ Λόπες στο 26’ και στο 90’+6’ ο Ραμίρες έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο.

Ούτε εκεί άλλαξε κάτι και στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι τα τρία χαμένα των Μέντες, Ραμίρες και Κορέια δεν άφησαν να φανεί η απώλεια αυτού του Αλόσιο.