Γαλλία

Έβγαλε αντίδραση με ηγέτη Ομπαμεγιάνγκ και πλησιάζει Ευρώπη η Μαρσέιγ!

Η Μαρσέιγ άφησε πίσω της τις έξι διαδοχικές αγωνιστικές χωρίς νίκη, αφού επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Μονπελιέ και μείωσε την απόσταση από την εξάδα στους τρεις βαθμούς.

Τα άσχημα αποτελέσματα του τελευταίου διμήνου άφησε πίσω της η Μαρσέιγ! Το σύνολο του Ζαν Λούις Γκασέτ, στο εγχώριο ντεμπούτο του έμπειρου κόουτς, σάρωσε με το εμφατικό 4-1 τη Μονπελιέ και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από έξι διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη. Παράλληλα, άφησε τους φιλοξενούμενους στους 22 βαθμούς και ακριβώς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μονπελιέ αιφνιδίασε τους Μασσαλούς, παγώνοντας το «Βελοντρόμ» μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μούσα Ταμάρι.

Παρόλα αυτά, η Μαρσέιγ δεν έδειξε να επηρεάζεται ψυχολογικά, πήρε τα ηνία και δημιουργούσε τη μία φάση μετά την άλλη. Με τον Εντιαγέ στο 31ο λεπτό να ισοφαρίζει σε 1-1 και λίγο μετά, ο Ομπαμεγιάνγκ να αξιοποιεί την ασίστ του Εμπεμπά για να υπογράψει την ανατροπή (43’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Ο Ομπαμεγιάνγκ χτύπησε ξανά στο 62’, σκοράροντας από την άσπρη βούλα για να μεγαλώσει το προβάδισμα των γηπεδούχων και για κερασάκι στην τούρτα ήρθε το αυτογκόλ του Σακό στο 82’ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Με τη Μαρσέιγ να πανηγυρίζει τρίποντο ξανά στη Ligue 1 μετά τις 17 Δεκεμβρίου!