Γαλλία

Πήρε το… εξάποντο με την Νις και κουνάει σεντόνι η Μάρσειγ!

Με γκολ των Μίλικ και Μπακαμπού η Μαρσέιγ επικράτησε της Νις, που μείωσε με τον Λεμινά, με το τελικό 2-1 να ανεβάζει την νικήτρια δεύτερη και στο +3 από την ηττημένη στη μάχη για το Champions Legaue.

Η Μαρσέιγ κέρδισε την Νις με 2-1 στο ντέρμπι της Μεσογείου για την 29η αγωνιστική της Ligue 1 και την προσπέρασε κατά τρεις βαθμούς, στην μάχη για την δεύτερη θέση πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν, που οδηγεί στο Champions League.

Οι Φωκαείς πήραν κεφάλι στο σκορ με το πέναλτι που κέρδισε ο Ουντέρ μετά από συνεργασία με τον Παγέ στο 45’ και μετουσίωσε σε γκολ ο… καυτός Μίλικ, κάνοντας το 1-0 στο τέταρτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, με το έβδομο φετινό του τέρμα!

Oι φιλοξενούμενοι σκόραραν με το καλημέρ ατσην επανάληψη, αλλά το τέρμα του Ντελόρ στο 48' ακυρώθηκε με την χρήση VAR για οφ΄σιαντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Τελικά, η Μαρσέιγ κλείδωσε την νίκη με τον Μπακαμπού -που είχε περάσει λίγο πριν στο ματς- να σκοράρει με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα-ασίστ υπ’ αριθμόν τέσσερα του Γκέρσον, πετυχαίνοντας το 2-0 στο 89ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφερε η Νις ήταν να μειώσει, με το τέρμα του Λεμινά στο… 92’, για να μείνει στην τέταρτη θέση.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του φετινού Europa Conference League αγωνίστηκε με τους: Πο Λόπεθ, Ρονζιέ, Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Γκέιγ (87' Μπαλέρντι), Καμαρά, Ζέρσοβ, Ουντέρ (75' Αρίτ), Γκεντουζί, Παγιέ (88' Μπακαμπού), Μίλικ (78' Κολάσινατς).