Γαλλία

Πρεμιέρα με ανατροπή και το… δεξί για τη Μαρσέιγ

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 10’, η Μαρσέιγ κατάφερε να πάρει κερδίσει 2-1 τη Ρεμς με γκολ των Ουναχί και Βιτίνια, ξεκινώντας με νίκη τη φετινή Ligue 1. «Παραφωνία» ο τραυματισμός του Μουγκέ.

Αν και δυσκολεύθηκε η Μαρσέιγ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ρεμς στο «Βελοντρόμ», κερδίζοντας την με 2-1 στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στο φετινό Championnat, τρεις ημέρες πριν φιλοξενήσουν και τον Παναθηναϊκό.

Οι Φωκαείς παρατάχθηκαν με τέσσερις αλλαγές στο βασικό τους σχήμα, σε σχέση με το πρόσφατο ματς στη Λεωφόρο, κόντρα στους «πράσινους», με τον Μαρθελίνο να κάνει ένα μικρό rotation.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη ομάδα να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 10', με τον δραστήριο Ίτο να σκοράρει με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι…

Ακολούθησαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, μέχρι που ο Ουναχί έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με ένα σουτ έξω από την περιοχή στο 23ο λεπτό, ενώ η Ρεμς είδε τον Ίτο να σκοράρει ξανά αλλά το τέρμα του Ιάπωνα να ακυρώνεται με τη χρήση VAR, στο 39'!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια αναποδιά για τους γηπεδούχους, καθώς στο 51ο λεπτό είδαν τον Μουγκέ να αποχωρεί τραυματίας ενώ ο Μαρθελίνο έριξε στη μάχη τόσο τον Σαρ όσο και τον Ομπαμεγιάνγκ στη συνέχεια, ψάχνοντας το γκολ της νίκης.

Τελικά, αυτό ήρθε στο 73’, με τον Βιτίνια να πλασάρει από πλάγια θέση και δεξιά και το 2-1 να διατηρείται μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του δαιτητή.

Η σύνθεση της Μαρσέιγ: Λόπεθ, Κλος, Μπεμπά, Γκιγκό, Λόντι, Μουγκέ (51’ Σαρ), Ρονζιέ (67’ Βερετού), Κοντογκμπιά, Ουναχί (83’ Γκεντουζί), Βιτίνια (83’ Αρίτ), Εντιαγιέ (67’ Ομπαμεγιάνγκ).