Ισπανία

Με… αγριεμένο Σουάρες να κάνει ντεμπούτο, «εξάρα» για την Ατλέτικο!

Με τον Λουίς Σουάρες να κάνει ντεμπούτο με δύο γκολ και ασίστ σε 24 λεπτά, η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε 6-1 της Γρανάδα στο πρώτο της παιχνίδι για τη νέα σεζόν στη La Liga.

Με το νέο αστέρι της να μπαίνει ως αλλαγή και να… λάμπει σε μόλις 24 λεπτά, η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε 6-1 της Γρανάδα για την 3η αγωνιστική της La Liga στο Metropolitano, στην πρεμιέρα της στο φετινό πρωτάθλημα, αφού ήταν από τις ομάδες που τελείωσε αργά την προηγούμενη σεζόν στην Ευρώπη.

Ντεμπούτο για τον Λουίς Σουάρες , που μπήκε στο παιχνίδι στο 70ο λεπτό και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έδωσε ασίστ για το 4-0 του Μάρκος Γιορέντε, είχε δύο ευκαιρίες για γκολ, ενώ κέρδισε και πέναλτι που ακύρωσε το VAR, για να σκοράρει και ο ίδιος τελικά εις διπλούν στο 85’ και στο 92’. Ντιέγκο Κοστα, Ζοάο Φέλιξ και Άνχελ Κορέα τα άλλα τέρματα των «ροχιμπλάνκος». Έχασε πέναλτι ο Σαούλ. Μείωσε ο Μολίνα για τους φιλοξενούμενους.

Με γκολ του Ντιέγκο Κοστα με μία κεφαλιά στο 9ο λεπτό, η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε νωρίς στο ματς το 1-0, σε μία φάση που ξεκίνησε από τα αριστερά με τον Κορέα να δίνει την τέλεια ασίστ για το κεφάλι του συμπαίκτη του που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 15' ο Ζοάο Φέλιξ κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντουάρτε, με τον Ρουί Σίλβα όμως να σταματά τον Σαούλ που δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η Γρανάδα προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή της, με τον Όμπλακ, μάλιστα, να έχει σωτήρια επέμβαση στο 38' σε σουτ του Βίκτορ Ντίας. Άλλη μία καλή στιγμή για την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ντιέγκο Κόστα να μην μπορεί να κερδίσει τον Ρουί Σίλβα. Γκολ με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Σιμεόνε, με τον καταπληκτικό Ζοάο Φέλιξ να δίνει ασίστ και τον Κορέα να κάνει το 2-0. Ο νεαρός Πορτογάλος καθάρισε με φοβερό δικό του γκολ στο 65' την υπόθεση νίκη, κάνοντας το 3-0.

Με τον Λουίς Σουάρες να κάνει ντεμπούτο και να χρειάζεται μόλις ένα λεπτό για να δώσει την ασίστ στον Μάρκος Γιορέντε για το 4-0, ενώ ο Ουρουγουανός είχε ακόμα δύο ευκαιρίες και κερδισμένο πέναλτι που ακυρώθηκε από το VAR. Ο Ουρουγουανός σταρ, όμως σκόραρε στο 85' και στο 92' δείχνοντας από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του και τη φετινή σεζόν.

Το μόνο που κατάφερε η Γρανάδα ήταν να μειώσει σε 5-1 στο 87ο λεπτό με γκολ του Μολίνα, με το τελικό αποτέλεσμα να γράφει 6-1 για τους «κολτσονέρος».

Οι ενδεκάδες:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι, Κορέα, Κόκε, Σαούλ, Καράσκο, Ντιέγκο Κόστα, Ζοάο Φέλιξ

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα, Ντουάρτε, Φουλκιέ, Βαγιέχο, Βίκτορ Ντίαζ, Ερέρα, Αζίζ, Πουέρτας, Λουίς Μίλα, Κένεντι, Μολίνα