Oλλανδία

Με Δουβίκα… οδηγό «καθάρισε» η Ουτρέχτη, επική ανατροπή η Φέγενορντ

Ο Δουβίκας άνοιξε τον… χορό των γκολ στην άνετη νίκη (5-1) της Ουτρέχτης επί της Τσβόλε. Επική ανατροπή για τη Φέγενορντ, που επικράτησε 5-3 της Ναϊμέγκεν.

Συνέτριψε την Τσβόλε με σκορ 5-1 η Ουτρέχτη στην έβδομη αγωνιστική της Eredivisie.

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο ενδέκατο μόλις λεπτό ο Τάσος Δουβίκας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κώστα Λάμπρου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 59’ ο Σιλά διπλασίασε τα τέρματα, με τους Ράμσελααρ και Μάχι μέσα σε δύο λεπτά να διευρύνουν το σκορ σε 4-0. Ο Σάιμακ μείωσε για τους φιλοξενούμενους, με τον Γιάνσεν να διαμορφώνει το τελικό 5-1 στο 86’.

Νίκη με μεγάλη ανατροπή πήρε η Φέγενορντ επί της Ναϊμέγκεν με σκορ 5-3 στο «Ντε Κάιπ».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γρήγορα γκολ, στο 14’ και στο 17’, όμως η Ναϊμέγκεν βρήκε απάντηση ισοφαρίζοντας σε 2-2 ως το 44’ και έφερε το ματς τούμπα στο 74’.

Η Φέγενορντ όχι μόνο κατάφερε να συνέλθει και να φτάσει στην ανατροπή, αλλά το έκανε και εντυπωσιακά. Ο Τιλ στο 80’ ισοφάρισε και στο 89’ πέτυχε το γκολ της νίκης, ενώ ο Ντέσερς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 5-3.