Oλλανδία

Με το ζόρι ο Άγιαξ, παραπαίει η Ρόντα του Αναστασίου

Ζορίστηκε αλλά κατάφερε να πάρει το τρίποντο! Ο Άγιαξ έκαμψε την αντίσταση της Φίτεσε επικρατώντας δύσκολα με 1-0 - Παραπαίει η Ρόντα του Αναστασίου, ηττήθηκε και από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Ζορίστηκε αλλά κέρδισε! Ο Άγιαξ επικράτησε 1-0 της Φίτεσε με δυσκολία, μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στο -5 και... έρχεται με φόρα στη Λεωφόρο την ερχόμενη Πέμπτη. Το μοναδικό γκολ της αντιπάλου του Παναθηναϊκού στο Europa League που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε στο 55ο λεπτό ο Βίργκεβερ. Δώδεκα λεπτά αργότερα, πάντως, ο Κρούισβαϊκ άφησε την Φίτεσε με 10 παίκτες και δεν της επέτρεψε να φθάσει στην ισοφάριση. Σε γενικές γραμμές, ο Άγιαξ δεν είχε καλή παρουσία, κινδύνεψε στο πρώτο ημίχρονο ορισμένες στιγμές και έδειξε ότι έχει πολλές χτυπητές αδυναμίες.

Άγιαξ (Πίτερ Μπος): Ονάνα, Βέλτμαν, Σάντσες, Βίργκεβερ, Ντάικς, Ράιντεβαλντ (78' Σόνε), Κλάασεν, Γκούντελι, Ζίγιεχ, Τραορέ (68' Ντόλμπεργκ), Γιούνες (89' Ελ Γκάζι).

Από το κακό στο χειρότερο η Ρόντα του Γιάννη Αναστασίου, παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά, ηττήθηκε από τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς με 2-0! Ο Μπραντς στα 27’ άνοιξε το σκορ με πέναλτι, με τον Μάατσεν να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 89’. Βασικός αγωνίστηκε ο Αμπντούλ Ατζαγκούν.

Τέλος, Χρόνινχεν και Σπάρτα Πράγας ήρθαν ισόπαλες 1-1. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μάχι στο 12’, αλλά ο Ελ Αζουζί στο 18’ ισοφάρισε το σκορ, το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.