Γαλλία

Τεράστιο διπλό για Λιλ

Η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος με γκολ του Μπουράκ Γιλμάζ επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Μετς και ανέβασε τη διαφορά στο +6 από την 2η Παρί Σεν Ζερμέν

Μια κρίσιμη όσο και σημαντική νίκη πέτυχε η Λιλ που πλέον προηγείται με έξι βαθμούς διαφορά και αγώνα περισσότερο από την Παρί Σεν Ζερμέν αφού επικράτησε με 2-0 της Μετς εκτός έδρας. Τα γκολ για την πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος σημείωσε στο 60ο λεπτό ο Μπουράκ Γιλμάζ και στο 89ο λεπτό ο σέντερ μπακ Τσελίκ.

Για να συμβεί αυτό ο Μενιάν χρειάστηκε να σταματήσει πέναλτι της Μετς στο 17ο λεπτό με τον πορτιέρε της Λιλ να κρατάει στο σημείο εκείνο ανέπαφη την εστία του και στο 58’ λίγο πριν ανοίξει το σκορ ο Μπουράκ Γιλμπάζ στο 60ο λεπτό μετά από εξαιρετική ασίστ του Ρενάτο Σάντσες.

Στο 89ο λεπτό ο Τσελίκ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την Λιλ που πλέον ανέβηκε στους 69 βαθμούς, έναντι 63 της Παρί Σεν Ζερμέν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπράνταριτς. Η Μετς παρέμεινε στους 42 και περίπου στο μέσον του βαθμολογικού πίνακα.