Γαλλία

Βύθισε την Ναντ η Μετς

Η Μετς επικράτησε με 2-0 της Ναντ και την… έσπρωξε ακόμη πιο κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού.

Συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα η Μετς η οποία βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, που νίκησε με 2-0 την Ναντ. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται μόλις 3 βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και πρέπει να… ξυπνήσουν αν θέλουν κάτι διαφορετικό.

Στο 35ο λεπτό ο Λέγια άνοιξε το σκορ, ενώ ο Μπουλαγιά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων διπλασίασε τα τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού βρίσκεται και η Ντιζόν η οποία δεν κατάφερε να νικήσει την Μπρεστ (1-1) και να πάρει μια βαθμολογική ανάσα. Το πρώτο μέρος κύλησε ισορροπημένα, χωρίς να σημειωθεί κάποιο γκολ. Στο 51ο λεπτό ο Αζόρκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κουλιμπαλί στο 63’ έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1.

Η Ρεμς από την άλλη επικράτησε με 1-0 της Μπρεστ και ξέφυγε από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με γκολ του Εμπουκού στο 40’.