Ιταλία

Aνέκοψε το σερί της Μίλαν με πέναλτι-μαχαιριά στις καθυστερήσεις η τρομερή Μπολόνια!

Tερμάτισε το σερί της Μίλαν η Μπολόνια! Η τρομερή ομάδα του Τιάγκο Μότα, παρότι είδε τους «ροσονέρι» να της ανατρέπει το σκορ, ισοφάρισε με πέναλτι του Ορσολίνι στο 92' κάνοντας όνειρα εξάδας (2-2).

Kάνει όνειρα εξάδας η Μπολόνια! Η ομάδα του Τιάγκο Μότα, ο οποίος αποβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρία σε καταλογισμό πέναλτι, κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο «Σαν Σίρο» κόντρα στη Μίλαν, ισοφαρίζοντας στο 92' με πέναλτι του Ορσολίνι (2-2).

Απίθανα πράγματα στο Μιλάνο, με τους «ροσονέρι» να χάνουν πέναλτι στο 42', αφού ο Σκορούπσκι απέκρουσε την εκτέλεση του Ζιρού, ενώ στο 74' ο Τεό Ερνάντες, έστειλε την μπάλα από την άσπρη βούλα στο δοκάρι, σκόραρε στην επαναφορά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού το συγκεκριμένο γκολ αποτελούσε «νεκρή ζώνη».

Αποθέωση για τον Μάικ Μενιάν, αφού στο 16' του αγώνα, οι οπαδοί της Μίλαν ξεσηκώθηκαν και χειροκρότησαν τον Γάλλο τερματοφύλακα, στηρίζοντας τον για τη ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε στο «Φρίουλι» κόντρα στην Ουντινέζε.

Στην 3η θέση η Μίλαν που μένει στο -5 από την 2η Ίντερ, την στιγμή που η Μπολόνια είναι ισόβαθμη στην 6η θέση με τη Λάτσιο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 29' με τον Ζίρκζεϊ να βρίσκει ξανά δίχτυα στο ίδιο γήπεδο μετά το ματς Κυπέλλου κόντρα στην Ίντερ κάνοντας το 0-1.

Η Μίλαν ισορρόπησε το ματς και στο 40' κέρδισε πέναλτι με τον Μότα να διαμαρτύρεται εντόνως αντικρύζοντας την κόκκινη κάρτα. Ο Ζιρού ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Σκορούπσκι που κράτησε το 0-1.

Ωστόσο πριν φύγει το ημίχρονο η Μίλαν κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρούμπεν Λόφτους Τσικ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Καλάμπρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιόλι ανακάτεψε την «τράπουλα» με τη Μίλαν να γίνεται πιο επιθετική γεγονός το οποίο της έδωσε το δικαίωμα να κερδίσει νέο πέναλτι. Ο Ερναντές ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, σκόραρε στην επαναφορά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Λόφτους-Τσικ ωστόσο είχε και πάλι τη λύση, αφού με καρφωτή κεφαλιά στο 83' λύτρωσε τη Μίλαν για το 2-1!

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι «ροσονέρι» θα πάρουν ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο, ο νεαρός Τερατσιάνο, με ανόητο μαρκάρισμα δυο λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο, έκανε πέναλτι και έδωσε το δικαίωμα στον Ορσολίνι να ισοφαρίσει στο τελικό 2-2.