Ιταλία

Ξέρανε τη Μόντσα και σώθηκε η Λέτσε!

Με πέναλτι στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λέτσε άλωσε την έδρα της Μόντσα (0-1) και παραμένει στη Serie A, με τους γηπεδούχους να έχουν αστοχήσει από την άσπρη βούλα λίγο νωρίτερα.

Η Λέτσε θα είναι και τη νέα χρονιά στη Serie A! Με πέναλτι του Κολόμπο στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι επικράτησε 1-0 στην έδρα της Μόντσα και εξασφάλισε μαθηματικά την σωτηρία της στην πρώτη κατηγορία μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Με τον ήρωα του αγώνα να είναι βέβαια ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Φαλκόνε, ο οποίος στο 84ο λεπτό είχε βγάλει πέναλτι του Γκιτκιάερ και είχε κρατήσει όρθια την ομάδα του!

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχοντας κάποιες καλές στιγμές να ανοίξουν το σκορ, αλλά χωρίς να το καταφέρουν. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο 45λεπτο είχαν τον έλεγχο του αγώνα και απειλούσαν περισσότερο, προσπαθώντας να πετύχουν κάποιο γκολ.

Η Μόντσα μάλιστα είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 84' όταν κέρδισε πέναλτι, ο Γκιτκιάερ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο φανταστικός Φαλκόνι το έβγαλε σώζοντας την ομάδα του στα τελευταία λεπτά από την ήττα. Η Λέτσε όμως στάθηκε απόλυτα τυχερή στις καθυστερήσεις και κέρδισε πέναλτι, με τον Κολόμπο στο 90+11' να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα, να κάνει το 1-0 και να κρατάει την ομάδα του στην πρώτη κατηγορία!

Από την άλλη, Μπολόνια και Νάπολι έμειναν στο 2-2, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για την προτελευταία αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι Ναπολιτάνοι πήραν νωρίς προβάδισμα στο ματς και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό. Μετά από τραγικό λάθος του Σκορούπσκι που έδωσε... πάρε-βάλε πάσα στον Οσιμέν, ο Νιγηριανός στράικερ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ απέναντι στην Μπολόνια, βρίσκοντας για 24η φορά δίχτυα φέτος στη Serie A.

Στην συνέχεια του αγώνα, η Μπολόνια δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα των «παρτενοπέι» (0-1). Με την ίδια όρεξη μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Ναπολιτάνοι και ο Οσιμέν ξαναχτύπησε για το 2-0 στο 54ο λεπτό.

Η Μπολόνια ανέβασε ρυθμό ύστερα, με τον Φέργκιουσον στο 63’ να μειώνει σε 2-1. Ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί και στο 84ο λεπτό ο Ντε Σιλβέστρι έφερε στα ίσα το ματς, γράφοντας το 2-2! Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην 11η θέση με 51 βαθμούς και στο -8 από την 7η Γιουβέντους.