Γαλλία

Καθάρισε τη Μονπελιέ και πάτησε τριάδα η Μονακό - Νίκησε εύκολα την Κλερμόντ και πλησίασε εξάδα η Μπρεστ!

Η Μονακό επικράτησε με 2-0 της Μονπελιέ για τη 14η αγωνιστική της Ligue 1 και ανέβηκε στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα. Σημαντικό «τρίποντο» επί της Κλερμόντ η Μπρεστ.

Επέστρεψε στις νίκες και εδραιώθηκε στην πρώτη τριάδα η Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 2-0 της Μονπελιέ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1, σε ένα ματς που βρήκαν νωρίς τον δρόμο προς τα δίχτυα και στη συνέχεια το έργο τους απλοποιήθηκε για τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Έτσι, μετά την ισοπαλία με τη Χάβρη και τη βαριά ήττα με 5-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε στα «τρίποντα», φτάνοντας τους 27 βαθμούς και βρέθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα που δίνει απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.

Η Μονακό μπήκε πολύ δυνατά, δημιούργησε ευκαιρίες και στο 9’ πήρε το προβάδισμα με τον Τακούμι Μιναμίνο, ενώ η Μονπελιέ έμεινε με 10 παίκτες στο 69’ μετά την αποβολή του Κουγιατέ.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος βρήκε για έκτη φορά τη φετινή σεζόν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στα άλλα ματς, η Μπρεστ πήρε σημαντική νίκη με 3-0 επί της Κλερμόντ και με 21 βαθμούς πλησίασε ακόμη περισσότερα στην εξάδα που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο (-1 από τη Λαντς). Το σκορ άνοιξε στο 20' με πέναλτι ο Ρομέν Ντελ Καστίγιο, με τον Λάγκε να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του στο 34'. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε, ξανά, ο Ντελ Καστίγιο που πέτυχε το δεύτερο τέρμα του και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς.

Από την άλλη, Τουλούζ και Λοριάν έμειναν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το βαθμό στο φινάλε. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 72' με τον Νταλινγκά και στο 90+1' ο Ντιένγκ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία για το 1-1 της Λοριάν.