Euro 2016

Μόνο σηκωτός βγαίνει ο Ρονάλντο! (video)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αντικαταστάθηκε στο 25’ του τελικού λόγω τραυματισμού. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που γίνεται αλλαγή σε Euro ή Μουντιάλ μετά από 3.668 μέρες!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δε βγαίνει αλλαγή ούτε με αίτηση. Η αντικατάστασή του από τον Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 25ο λεπτό του χθεσινού τελικού μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Ντιμίτρι Παγιέ, ήταν η πρώτη από 3668 ημέρες!

25 Ιουνίου 2006
Η Πορτογαλία αντιμετώπιζε την Ολλανδία για την φάση των 16 του Μουντιάλ, όταν ο Ρονάλντο έγινε αλλαγή τελευταία φορά σε αγώνα εθνικής διοργάνωσης. Στο 34’ ο Πορτογάλος επιθετικός αντικαταστάθηκε από τον Σιμάο Σαμπρόσα, υποκύπτοντας στον τραυματισμό που είχε αποκομίσει από σκληρό μαρκάρισμα του Καλίντ Μπουλαρούζ στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Τότε ήταν οι Ολλανδοί, τώρα οι Γάλλοι. Τότε ήταν ο Μπουλαρούζ, τώρα ο Παγιέ. Το θύμα ήταν το ίδιο: ο Ρονάλντο. Το σκορ επίσης. Νίκη για τους Ίβηρες με 1-0.

Επιμέλεια: Γιάννης Καραγιάννης