Γαλλία

Επιστροφή στις νίκες για Παρί Σεν Ζερμέν, «στοπ» στην πορεία της Λανς έβαλε η Νις!

Η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εκτός έδρας 3-1 της Μονπελιέ. Σημαντικές νίκες πέτυχαν Μονακό και Ρεν, η Λανς ηττήθηκε εντός 1-0 από τη Νις.

Πύρρειος αποδείχθηκε η επιστροφή στις νίκες με την εκτός έδρας επικράτηση της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μονπελιέ (1-3) για την 21η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Παριζιάνοι είδαν στο πρώτο ημίχρονο, τόσο τον Κιλιάν Εμπαπέ (21'), όσο και τον Σέρχιο Ράμος (32'), να αποχωρούν με πρόβλημα τραυματισμού, δημιουργώντας έντονη ανησυχία στις τάξεις του συλλόγου, καθώς σε δύο βδομάδες ξεκινούν οι μάχες με την Μπάγερν Μονάχου για τη φάση των «16» του Champions League...

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Φαμπιάν Ρουίθ άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους στο 55ο λεπτό, με τον Ισπανό χαφ να βγάζει μαγική μπαλιά στον Λιονέλ Μέσι για το 2-0 των φιλοξενούμενων. Η Μονπελιέ μείωσε με τον Νορντίν στο 89' δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων Ζαϊρέ-Έμερι, υπέγραψε το τελικό σκορ. Τρίποντο με το οποίο η Παρί παρέμεινε στην κορυφή του Σαμπιονά, διατηρώντας παράλληλα το +5 από τη δεύτερη Λανς.

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, η Λανς υπέστη εντός έδρας ήττα από τη Νις (0-1), με αποτέλεσμα να μπει τέλος στο αήττητο σερί δέκα αγωνιστικών που διατηρούσε. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Λαμπόρντ στο 57', με την ομάδα της Κορσικής να σκαρφαλώνει στην 8η θέση με 31 πόντους. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είδαν την Παρί να ξεφεύγει στο +6, αλλά, και τη Μαρσέιγ να την προσπερνά και να την αφήνει τρίτη.

Η Μονακό επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 3-2 της προτελευταίας, Οσέρ. Μπεν Γεντέρ (11'), Μπεν Σεγκίρ (30') και Εμπολό (82'), πέτυχαν τα γκολ των Μονεγάσκων, οι οποίοι παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 41 πόντους.

Σημαντικό τρίποντο πήρε και η Ρεν, η οποία νίκησε με το εντυπωσιακό 3-0 την Στρασβούργο, παραμένοντας στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα (5η με 40 βαθμούς). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γκουιρί, ο οποίος πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του (3', 21'), με τον Ντουέ στο 51ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τέλος, η... αδιόρθωτη Λιόν «πέταξε» βαθμούς σε ακόμα ένα φετινό εντός έδρας παιχνίδι, μένοντας στη «λευκή» ισοπαλία με την Μπρεστ.