Πορτογαλία

Έσωσε τα προσχήματα η Πόρτο

Έστω και στο 86’, η Πόρτο πήρε 1-1 στην έδρα της Μορεϊρένσε για την 29η αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε στο -6 από την κορυφή και τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Πόρτο ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Μορεϊρένσε για την 29η αγωνιστική της Primeira Lega και απλά μείωσε στο -6 στη δεύτερη θέση από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ενώ αύξησε στο -7 τη διαφορά της από την τρίτη Μπενφίκα στην προσπάθεια για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε, με τους «δράκους» να παραμένουν αήττητοι για οκτώ συνεχόμενες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο +5 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Οι γηπεδούχοι «μπλόκαραν» τους πρωταθλητές στο πρώτο ημίχρονο και σκόραραν με τον Φεραρέζι στο 37’. Οι παίκτες του Σέρτζιο
Κονσεϊσάο αντέδρασαν στην επανάληψη, πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Ταρεμί στο 86΄και είδαν να τους ακυρώνεται στο 93’ γκολ, μέσω του VAR.