Ισπανία

Απίθανη νίκη για Μπαρτσελόνα: Λυτρώθηκε από τον 17χρονο Γκουιού στα 34'' μετά το ντεμπούτο του!

Με ήρωα τον 17χρονο Μαρκ Γκουιού, ο οποίος σκόραρε το νικητήριο γκολ 34 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο για το ντεμπούτο του, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Απίστευτα πράγματα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να βάζει δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, κρατώντας τη στο μηδέν μέχρι το 79ο λεπτό, όταν ο 17χρονος Μαρκ Γκουιού πέρασε ως αλλαγή από τον Τσάβι για να κάνει το ντεμπούτο του με τους «μπλαουγκράνα», σκοράροντας το νικητήριο γκολ (1-0) της αναμέτρησης 34 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!

Έτσι, η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την έβδομη νίκη στη φετινή La Liga, μειώνοντας στον έναν βαθμό τη διαφορά της από Ρεάλ Μαδρίτης και Τζιρόνα που βρίσκονται από πάνω της.

Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, όντας πολύ απειλητικοί μπροστά στην εστία του Τερ Στέγκεν και χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Παρότι η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή, η Μπιλμπάο είχε τις περισσότερες τελικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι βελτιώθηκε, απείλησε με Φέλιξ (58'), Γιαμάλ (64') και Κανσέλο (75'), πριν έρθει ο Γκουιού στο 80' για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του!