Ισπανία

Ξέσπασε στον… Βαλβέρδε η Μπαρτσελόνα!

Σε σάκο του μποξ μετέτρεψε την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Βαλβέρδε η Μπαρτσελόνα! Μετά την ήττα τους στο ντέρμπι από τη Ρεάλ, οι Καταλανοί ξέσπασαν στους Βάσκους, επικρατώντας πολύ εύκολα με σκορ 4-0!

Τα… νεύρα της για την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε πάνω στην Αθλέτικ Μπιλμπάο η Μπαρτσελόνα!

Οι αγριεμένοι Καταλανοί εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η ομάδα του πρώην προπονητή τους, Ερνέστο Βαλβέρδε, δεν… κατέβηκε ποτέ στο «Καμπ Νου» και πολύ εύκολα επικράτησαν 4-0!

Μέχρι το 22', άλλωστε, είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ ήταν 3-0! Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «μπλαουγκράνα» ήταν ο Ουσμάν Ντεμπελέ, που πέτυχε ένα γκολ και είχε τρεις ασίστ!

Ο Γάλλος εξτρέμ τα έκανε όλα σε χρόνο-ρεκόρ!

Στο 12' άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, πετυχαίνοντας μόλις το δεύτερο τέρμα στην καριέρα του με το κεφάλι(!), και γράφοντας, μάλιστα, ιστορία, αφού αυτό ήταν και το γκολ Νο. 4000 για την Μπαρτσελόνα στην έδρα της! Στο 18', δε, έβγαλε τρομερή κάθετη πάσα στον Σέρτζι Ρομπέρτο, ο οποίος με σουτ, και μετά από κόντρα, σημείωσε το 2-0, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντεμπελέ βρήκε στην περιοχή τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος «παστέλωσε» το 12ο γκολ του σε 11 ματς πρωταθλήματος! Κάπου εκεί, δηλαδή, τελείωσαν όλα για την Αθλέτικ, με την Μπάρτσα να κάνει συντήρηση δυνάμεων…

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Ντεμπελέ να «σερβίρει» τρίτη ασίστ, με πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Φεράν Τόρες, ο τελευταίος γύρισε ωραία το σώμα του και διαμόρφωσε στο 73' τελικό 4-0!

Με τη νίκη της αυτή η Μπαρτσελόνα πλησίασε και πάλι στο… τρίποντο τη Ρεάλ Μαδρίτης.