Ισπανία

Χάλασε τη φιέστα της Μπαρτσελόνα και… τυλίχτηκε με το σεντόνι η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Χτυπώντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, η Ρεάλ Σοσιεδαδ... άλωσε το μέχρι τώρα απόρθητο «κάστρο» της Μπαρτσελόνα (1-2), κάνοντας τεράστιο βήμα για την τετράδα και την έξοδο στο Champions League!

Έσπασε την κατάρα στο «Καμπ Νου» και... σφιχταγκαλιάζει το Champions League η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Χτυπώντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, οι Βάσκοι «σόκαραν» τους «μπλαουγκράνα» και έφυγαν με σπουδαίο διπλό (1-2) από την Βαρκελώνη, βάζοντας έτσι τέλος σε ένα σερί 24 διαδοχικών ηττών στην έδρα των Καταλανών σε επίπεδο πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ, έκανε χαλάστρα στη φιέστα της Μπαρτσελόνα, οδηγώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα στη φετινή La Liga! Το σκορ άνοιξε ο Μερίνο μόλις στο 5ο λεπτό μετά από κλέψιμο και πάσα του Σέρλοθ. Στο 72', ο 27χρονος Νορβηγός από δημιουργός έγινε εκτελεστής, γράφοντας το 2-0 για τη Σοσιεδάδ σε μια φάση-καρμπόν με το πρώτο τέρμα!

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Μπαρτσελόνα ήταν μειώσει για το τελικό 2-1 με τον Λεβαντόφσκι στο 90ο λεπτό.

Κάπως έτσι, η Σοσιεδάδ πήρε το πρώτο της διπλό στο «Καμπ Νου» από τη σεζόν... 1990/91 (!), εδραιώνοντας την παρουσία τους στην 4η θέση με 65 βαθμούς, στο +5 από τη δεύτερη Βιγιαρεάλ.