Γενικά

«Ξενέρωσε» την Φενέρμπαχτσε η Μπασακσεχίρ

Η Φενέρμπαχτσε είχε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή, αλλά η Μπασακσεχίρ την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα (2-0).

Την… πάτησε η Φενέρμπαχτσε! Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Μπασακσεχίρ, η οποία ήταν και η πρώτη της στο πρωτάθλημα, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει την Μπεσίκτας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βίσκα, ο οποίος στο 16ο λεπτό μοίρασε την ασίστ στον Οκάκα για το 1-0. Μάλιστα, ήταν αυτός που έφτιαξε και το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 90’+1’ με τον Γκούλμπραντσεν για το τελικό 2-0, με την Φενέρ να έχει ενδιάμεσα δεκαπέντε τελικές για να βρει ένα τέρμα αλλά να μην το καταφέρνει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν στην ενδεκάδα τους τον Πέλκα, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο 45λεπτο.

Φενέρμπαχτσε (Βίτορ Περέιρα, 3-4-2-1): Μπαγιντίρ – Αζίζ, Κιμ, Σάλαϊ – Οσαγι-Σάμουελ (46’ Βαλένσια), Μέγιερ (75’ Γιαντάς), Λουίς Γκουστάβο, Καντίογλου – Γκουμουσκάγια (63’ Νόβακ), Πέλκας (46’ Ρόσι) – Μπερίσα (63’ Εζίλ).