Πορτογαλία

Έπιασε κορυφή η Μπενφίκα, ζόρικη επιστροφή στις νίκες για Πόρτο

Η Μπενφίκα επικράτησε 3-0 της Φαμαλικάο και ανέβηκε στην κορυφή της Primeira Liga, ενώ η Πόρτο λύγισε δύσκολα με 1-0 την Τσάβες.

Έπιασε κορυφή και... περιμένει δωράκι από την Πορτιμονένσε η Μπενφίκα, που επικράτησε 3-0 της Φαμαλικάο εντός έδρας και προσπέρασε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Primeira Liga – έχοντας ματς περισσότερο.

Ο Καμπράλ έβαλε μπροστά στο σκορ του «αετούς» στο 31’, με Ράφα Σίλβα (85’) και Μούσα (89’) να διαμορφώνουν το τελικό σκορ στα τελευταία λεπτά.

Η δε Πόρτο, ζορίστηκε αλλά επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας 1-0 εντός έδρας την ουραγό, Τσάβες.

Το ματς έκρινε ένα γκολ του Ζοάο Μάριο στο 58’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 81’ και μεγάλη χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν τη ζημιά στους «δράκους».