Πορτογαλία

Έσπασε το αήττητο της Σπόρτινγκ η Μπενφίκα!

Με το χορταστικό 4-3 η Μπενφίκα πήρε το ντέρμπι της 33ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της φετινής πρωταθλήτριας, Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

Δεν κατάφερε να διατηρήσει το φετινό αήττητο στο πρωτάθλημα Πορτογαλίας η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας η οποία λύγισε ελάχιστα πριν το φινάλε της περιόδου από την Μπενφίκα.

Τα «λιοντάρια», που έχουν κατακτήσει μαθηματικά τον πρώτο τίτλο τους μετά από 19 ολόκληρα χρόνια, είχαν πλέον μοναδικό στόχο το να κλείσουν τη χρονιά δίχως να χάσουν ματς στο πρωτάθλημα, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τους «αετους».

Στην πραγματικότητα οι γηπεδούχοι εκμεταλλέυτηκαν πλήρως το «μαγικό» πρώτο ημίχρονο όταν και κατόρθωσαν να σκοράρουν τρεις φορές, με τα τέρματα των Σεφέροβιτς (12’), Πίζι (29’) και Βερίσιμο (37’). Το τέρμα του Γκονσάλβες στις καθυστερήσεις αναπτέρωσε κάπως τις ελπίδες των φιλοξενούμενων να φύγουν έστω με τον βαθμό από το «Ντα Λουζ», όπως σχεδόν με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η Μπενφίκα κέρδισε πέναλτι με το οποίο ο Σεφέροβιτς έκανε το 4-1.

Ακόμη και με χάντικαπ τριών τερμάτων, οι πρωταθλητές έδειξαν να έχουν ακόμα σφυγμό και μείωσαν αρχικά με τον Άντος στο 62’, πριν ο Γκονσάλβες στο 77’ με πέναλτι διαμορφώσει το τελικό 4-3.