Γενικά

Σκόραρε μετά από 3 μήνες ο Μπενζεμά και οδήγησε στον τελικό του Super Cup την Αλ Ιτιχάντ!

Με τον Καρίμ Μπενζεμά να βρίσκει δίχτυα μετά από 3 μήνες, η Αλ Ιτιχάντ νίκησε με σκορ 2-1 την Αλ Γουέχντα του Γιώργου Δώνη και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup Σαουδικής Αραβίας.

Το δεύτερο Super Cup της ιστορίας της θα διεκδικήσει η Αλ Ιτιχάντ!

Η ομάδα της Τζέντα νίκησε με σκορ 2-1 την Αλ Γουέχντα του Γιώργου Δώνη και προκρίθηκε στον τελικό του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού, μεταξύ Αλ Χιλάλ και Αλ Νασρ.

Κομβικός στην πρόκριση της Αλ Ιτιχάντ ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος επιθετικός βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά από τις 15 Δεκεμβρίου του 2023 και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του πριν καν συμπληρωθεί 1 λεπτό αγωνιστικής δράσης.

Στο 42', ο Χαμνταλάχ έκανε δύο τα τέρματα της Αλ Ιτιχάντ, ενώ το ματς πήγε να γίνει... ροντέο στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, η Αλ Γουέχντα έχασε πέναλτι στο 90'+2', ενώ λίγο αργότερα πράγματι κατάφερε να μειώσει με τον Άλ Ισά, χωρίς να προλάβει να βρει ένα γκολ παράτασης.