Γενικά

Απόδραση τίτλου στο 96' η Τράμπζονσπορ, αγωνία για Μπακασέτα

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, η Τράμπζονσπορ επικράτησε 2-1 της Μπεσίκτας και... χάθηκε στην κορυφή της Super Lig.

Τεράστια, εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπεσίκτας πήρε η Τράμπζονσπορ, που... απέδρασε από το "Vodafone Park" χάρη σε γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα της Τραπεζούντας προηγήθηκε με τον Ομούρ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λαρέν να ισοφαρίζει για τους «μαύρους αετούς» στο 62’. Ωστόσο, ο Κορνέλιους σκόραρε στο 90+6' και έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του, η οποία ξέφυγε στο +7 από τη δεύτερη θέση και πάει φουλ για τίτλο.

Ανησυχία έχει προκαλέσει ασφαλώς, τόσο στις τάξεις της Τράμπζον, όσο και σε εκείνες της εθνικής ομάδας της Ελλάδας, η αποχώρηση του Τάσου Μπακασέτα στο 31ο λεπτό λόγω προβλήματος στο γόνατο.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός χτύπησε στο γόνατο μετά από μαρκάρισμα του Γκεζάλ και, παρότι είχε την πρόθεση να συνεχίσει, αυτό απεδείχθη αδύνατον, με τον Μανώλη Σιώπη να τον αντικαθιστά.