Ισπανία

Πήρε το... ντέρμπι της τετράδας η Μπέτις

Η Μπέτις επιβλήθηκε 1-0 της Βιγιαρεάλ εντός έδρας, την προσπέρασε στη βαθμολογία και εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της La Liga.

Έχοντας πάρει φόρα από το... σβηστό διπλό στο Ελσίνκι, η Μπέτις επικράτησε 1-0 της Βιγιαρεάλ εντός έδρας και ανέβηκε στη 3η θέση της βαθμολογίας της La Liga – προσπερνώντας παράλληλα το «κίτρινο υποβρύχιο».

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ρόδρι να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ, με κοντινή προβολή μετά από μπαλιά του Ενρίκε από τα δεξιά.

Νωρίτερα, η Χετάφε πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη, λυγίζοντας με 2-1 τη Σοσιεδάδ στη Μαδρίτη.

Η ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες έχασε πέναλτι με τον Μπόρχα Μαγιοράλ στο 14’ όμως κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Ουνάλ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, ο Αλένια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Μέντεθ να μειώνει στο 50’ αλλά τους Βάσκους να μην καταφέρνουν κάτι παραπάνω, με αποτέλεσμα να υποστούν την ήττα.