Ισπανία

Αυτογκόλ ο Παπασταθόπουλος και νίκη με ανατροπή για τη Βιγιαρεάλ στην έδρα της Μπέτις

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πανηγύρισε στην έδρα της Μπέτις η Βιγιαρεάλ, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να βάζει αυτογκόλ για τους γηπεδούχους.

Πέρασε νικηφόρα με ανατροπή από την έδρα της Μπέτις και πλησιάζει τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο η Βιγιαρεάλ.

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 και με 2-1, το «κίτρινο υποβρύχιο» κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2, με την ανατροπή να ξεκινά από το 48' και ένα αυτογκόλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Ο Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιανούς στο 30', με τον Μπαένα να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα (40'), πριν ο Γουίλιαν Χοσέ δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45'+2').

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (48'), ο Παπασταθόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά, με τον Σόρλοθ να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 67'. Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού στο 70' οι Αλμπέρτο Μορένο και Άβιλα αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.