Ισπανία

Δραπέτευσε με τρομερό Άλμπα από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» η Μπαρτσελόνα

Με τον Άλμπα να πετυχαίνει γκολάρα στις καθυστερήσεις και να έχει και ασίστ, η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Μπέτις. Pasillo των φιλοξενούμενων πριν τη σέντρα για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Δραματική νίκη για την Μπαρτσελόνα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»! Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 2-1 επί της Μπέτις, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga, έχοντας ως απόλυτο MVP τον Ζόρντι Άλμπα. Ο αριστερός μπακ των Καταλανών χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του με απίστευτο βολ πλανέ στις καθυστερήσεις, ενώ προηγουμένως είχε βγάλει και την ασίστ για το 0-1.

Ένα αποτέλεσμα που εξασφάλισε και μαθηματικά το εισιτήριο της Μπαρτσελόνα για το Champions League της επόμενης σεζόν, ενώ το αντίστοιχο έργο των Ανδαλουσιανών έγινε ακόμα πιο δύσκολο (στο -3 από την 4η Ατλέτικο, υστερώντας και στη μεταξύ τους ισοβαθμία). Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα, οι παίκτες της «Μπάρτσα» υποδέχτηκαν με pasillo τους αντίπαλούς τους για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ισπανίας.

Από το ξεκίνημά της, η αναμέτρηση είχε πολύ καλό ρυθμό. Καλύτερη στην αρχή η Μπαρτσελόνα, με την Μπέτις να ισορροπεί γρήγορα.

Στο 20' ο νεοεισελθών Ρουί Σίλβα (αντικατέστησε τον τραυματία Μπράβο) πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Αραούχο, με την μπάλα να βρίσκει και την οριζόντια δοκό. Για να έρθει στο 64' ο Χουάνμι να απαντήσει στα δοκάρια για τους «βερδιμπλάνκος».

Εάν και η Μπέτις ήταν εκείνη που απειλούσε περισσότερο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, εντέλει αυτή που άνοιξε το σκορ ήταν η Μπαρτσελόνα. Στο 76' ο Άλμπα έκανε το γύρισμα, με τον Φάτι να κατεβάζει υπέροχα και να εκτελεί εύστοχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα μέσω στατικής φάσης. Συγκεκριμένα, στο 79' ο Φεκίρ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, με τον Μπάρτρα να πετάγεται και να γράφει με κεφαλιά το 1-1.

Όμως, η Μπαρτσελόνα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άλμπα με τρομερό διαγώνιο βολ πλανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στους «μπλαουγκράνα» και οδηγώντας τον Τσάβι σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Νωρίτερα, η -τυπικά αδιάφορη- Θέλτα έριξε «τεσσάρα» (4-0) στην Αλαβές που καιγόταν, ενώ η Κάντιθ νίκησε 3-0 την Έλτσε σε ματς που ο Εζέκιελ Πόνσε αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 0-0 έμειναν οι Μπιλμπάο και Βαλένθια.

Μπέτις-Μπαρτσελόνα: 1-2