Ισπανία

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας ανάμεσα σε Μπέτις και Σεβίλλη, για την 33η αγωνιστική της ισπανικής La Liga!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Μπέτις και Σεβίλλη τέθηκαν αντιμέτωπες στο κατάμεστο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο και με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν για το τελικό 1-1 στο δεύτερο. Έτσι, η Μπέτις έμεινε στην 7η θέση και στο +2 από την 8η Βαλένθια, ενώ η Σεβίλλη έμεινε 13η, μακριά από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το μεγάλο τοπικό ντέρμπι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ίσκο, ο Καρντόσο έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά, ενώ στο 24’ ο Οκάμπος σκόραρε για τη Σεβίλλη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 35’ ο Φορνάλς έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ για χάρη της Μπέτις, αλλά είδε τον Σέρχιο Ράμος να απομακρύνει την μπάλα λίγο πριν εκείνη περάσει την γραμμή, ενώ δύο λεπτά αργότερα (36’) ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι του Λουκεμπάκιο, με τον Ίσκο να νικά τον Νάιλαντ από την άσπρη βούλα για το 1-0!

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49’), ο Μπακαμπού έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα των γηπεδούχων, αστοχώντας από πολύ πλεονεκτική θέση, ενώ στο 52’ ο Νάιλαντ αρνήθηκε το γκολ στον Αγιόζε Πέρεθ. Τελικά, και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σεβίλλη έφτασε στην ισοφάριση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακούνια και δυνατή κεφαλιά του Σάλας, ενώ στο 58’ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της Μπέτις, αλλάζοντας όμως την απόφασή του αφού κλήθηκε από τους VAR να δει το ριπλέι.

Μέχρι και το τέλος του ντέρμπι η Μπέτις ήταν ανώτερη, χάνοντας μία ακόμα ευκαιρία για να σκοράρει στο 80’, όταν ο Νάιλαντ απέκρουσε εντυπωσιακά μια προσπάθεια του Ίσκο, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ στο κατάμεστο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».