Ισπανία

Βλέπει Ευρώπη με «buzzer beater» του Μπερενγκέρ η Μπιλμπάο!

Τεράστιο «τρίποντο» χάρη στη σουτάρα του Μπερενγκέρ στο 90'+1' για την Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε 2-1 της Γρανάδας και ανέβηκε στην 8η θέση της La Liga.

Σε «χρυσή» αποδείχθηκε η έμπνευση του Μαρθελίνιο να περάσει εντός αγωνιστικού χώρου στο 85' της εντός έδρας αναμέτρησης της Μπιλμπάο με τη Γρανάδα τον Αλεχάντρο Μπερενγκέρ, καθώς ο 25χρονος άσος χάρισε τη νίκη (2-1, 26η αγωνιστική La Liga) στους Βάσκους με τέρμα στο 90'+1'.

Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε τους γηπεδούχους στην 8η θέση με 33 βαθμούς και στο -4 από την που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου οδηγεί στην Ευρώπη, σε περίπτωση που οι ίδιοι ηττηθούν στον τελικό Κυπέλλου από την Μπαρτσελόνα. Τους ίδιους πόντους έχει και η Γρανάδα, η οποία όμως έπεσε στη 10η θέση.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τη… φωτιά, όπως φαίνεται και από τη διακύμανση του σκορ. Επαναπαύτηκαν στο γρήγορο προβάδισμά τους με τον Βιγιαλίμπρε στο 3', ενώ δεν εκμεταλλεύτηκαν τη μεγάλη ευκαιρία τους για το 2-0 στο 71', όταν ο Ρουί Σίλβα έβαλε «στοπ» στην εκτέλεση πέναλτι του Γκαρσία . Για να έρθει να τους τιμωρήσει προσωρινά ο Μολίνα με γκολ με το... στήθος στο 78'.

Τελικά, όμως, το τέρμα του άσου της Γρανάδα δεν εξελίχθηκε σε... χαριστική βολή, καθώς ο Μπερενγκέρ έδωσε τη λύση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό διαγώνιο σουτ.