Ισπανία

«Μπλόκαρε» τη Ρεάλ η Λεγανές του Σιόβα!

Μία ακόμα προβληματική εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που κόλλησε στο 1-1 με τη Λεγανές εκτός έδρας.

Χάνεται όπως όλα δείχνουν και ο τελευταίος στόχος της Ρεάλ Μαδρίτης στο φετινό πρωτάθλημα, αφού η ομάδα του Ζιντάν κόλλησε στο 1-1 με τη Λεγανές εκτός έδρας και υποχώρησε στο -4 από τη 2η Ατλέτικο.

Οι «μερένγκες» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, που χτυπούσαν μέσω αντεπιθέσεων.

Μάλιστα, στο 45’ η Λεγανές ευτύχησε να προηγηθεί, με τον Τζόναθαν Σίλβα να επιχειρεί ένα πολύ ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του -ανήμπορου να αντιδράσει- Νάβας.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους μετά την ανάπαυλα και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 51’, με τον φορμαρισμένο Μπενζεμά να πλασάρει από κοντά τον εξουδετερωμένο Κουέγιαρ κι ενώ πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε δική του προσπάθεια.

Από ‘κει και πέρα, η Ρεάλ «κατασκήνωσε» έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, όμως δεν βρήκε τον τρόπο για να φτάσει σε θέση βολής. Κατά συνέπεια, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους και φανέρωσε τις αδυναμίες της ομάδας του Ζιντάν, που υποχώρησε στο -4 από τη 2η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στην αντίπερα όχθη, η Λεγανές συμπλήρωσε 4 ματς δίχως ήττα (2-2-0) και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της. Για την ομάδα του Πελεγκρίνο αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης ο διεθνής στόπερ Σιόβας.