Πορτογαλία

Έριξε τεσσάρα και παρέμεινε κορυφή η Μποαβίστα

Μια «καταιγιστική» Μποαβίστα σάρωσε 4-1 τη Σάβες στο Πόρτο στο ματς που ολοκλήρωσε την πέμπτη αγωνιστική της Primeira Liga και παρέμεινε στην κορυφή.

Με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Μποαβίστα σάρωσε 4-1 την Σάβες στο «Ντο Μπέσα» στο ματς που ολοκλήρωσε την πέμπτη αγωνιστική της Primeira Liga και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με τις Σπόρτινγκ Λισοβόνας και Πόρτο, διεκδικώντας την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ και σίγουρα τις ευρωπαϊκές θέσεις της νέας σεζόν.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς βαθμό και σταθερά στην τελευταία θέση, δείχνοντας ότι δύσκολα θα ανακάμψουν στη συνέχεια.

Οι πρωταθλητές του 2001 έκαναν ότι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο και σκόραραν με τους Μοράις στο 1’, Αγκρα στο 5’ και Μπόζενικ στο 11’ και 23’. Στο 71’, ο Πάουλο Βίκτορ απλά περιόρισε την έκταση της ήττας των νεοφώτιστων.