Γαλλία

Στο κόλπο του τίτλου η Μονακό!

Η Μονακό επικράτησε 3-0 στην έδρα της Μπορντό και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της Ligue 1.

Στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου στην Ligue 1 μπήκε δυνατά η Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν εκτός έδρας 3-0 της Μπορντό για την 33η αγωνιστική και βρέθηκαν στο -2 από την πρωτοπόρο Λιλ και στο -1 από την Παρί Σεν Ζερμέν, με 5 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με το 15ο γκολ του Κέβιν Φόλαντ στο πρωτάθλημα. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου (47') διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ζέλσον Μαρτίνς.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησνα να αντιδράσουν και είχαν δοκάρι με τον Μπεν Αρφά που είχε περάσει ως αλλαγή, αλλά στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε ο Λακό κι έτσι η κατάκτηση του τριπόντου έγινε ακόμα πιο εύκολη για τη Μονακό.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη των φιλοξενούμενων επισφράγισε ο Στέβαν Γιόβετιτς με γκολ στο 90' για το τελικό 3-0.