Πορτογαλία

Μείωσε τη διαφορά από την τριάδα η Μπράγκα

«Καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο, η Μπράγκα νίκησε 2-0 την Εστορίλ στο «Μονουμεντάλ» για τη 13η αγωνιστική της Primeira Liga και σταθεροποιήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Μπράγκα νίκησε 2-0 την Εστορίλ στο «Μονουμεντάλ» για τη 13η αγωνιστική της Primeira Liga και μείωσε τη διαφορά της στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας από την τρίτη Μπενφίκα στο -5 μετά την ήττα των «αετών» από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας την Παρασκευή.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έμειναν αυτοί με τη σειρά τους στο -5 από τη φιναλίστ του Europa League του 2011.

Οι παίκτες του Καρβάλιο «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Ορτα στο 34’ και στο 39’, με τον ίδιο να χάνει πέναλτι στο 24’, ενώ η αποβολή του Μινέιρος στο 65’ δεν άλλαξε τις ισορροπίες στο δεύτερο ημίχρονο.

«Καθάρισε» τη Φαμαλικάο η Ζιλ Βισέντε με 4-0 εντός έδρας και βρέθηκε στο -4 από τις ευρωπαϊκές θέσεις, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους οριακά εκτός πλέι άουτ.

Έχασε 1-2 στην έδρα της εκ των ουραγών Σάντα Κλάρα η Αρούκα, της έδωσε «ζωή» και έμεινε κοντά στις τελευταίες θέσεις.