Ισπανία

Να μην τελείωνε ποτέ…

Σε ένα μυθικό ματς με απίστευτες εναλλαγές, Μπέτις και Θέλτα κόλλησαν στο 3-3, με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν πανδαισία θεάματος.

Μπέτις και Θέλτα μας προσέφεραν ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με το τελικό 3-3 να αφήνει πικρή γεύση και στις δύο. Οι «βερδιμπλάνκος» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο 33’ με τον Μορόν, που πήρε εξαιρετική ασίστ από τακουνάκι (!) του Λο Σέλσο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Κανάλες, ενώ στο 54’ ο Μορόν δοκίμασε να πετύχει το γκολ της χρονιάς καθώς σούταρε από το κέντρο του γηπέδου βλέποντας τον Σέρχιο εκτός εστίας, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι μέχρι εκείνο το σημείο είχαν ένα ακυρωθέν γκολ (32’) και μια καλή ευκαιρία στο 48’. Στο 54’ ο Ζούνιορ πλάσαρε τον τερματοφύλακα των «θέλτικος» για το 2-0, όμως τίποτα δεν προμήνυε την «καταιγίδα» που θα ακολουθούσε.

Στο 63’ ο Μάξι Γκόμες μείωσε με κεφαλιά (2-1), ενώ στο 69’ ο Μπράις Μέντεθ με πανέμορφο κατέβασμα της μπάλας και ιδανικό τελείωμα ισοφάρισε σε 2-2. Δύο λεπτά αργότερα ο προπονητής της Θέλτα αποβλήθηκε, αλλά η ομάδα του δεν έδειξε να επηρεάζεται.

Κάθε άλλο… Στο 84’ ο δεινός εκτελεστής Μάξι Γκόμες «χτύπησε» ξανά για να ολοκληρώσει την απίθανη ανατροπή της ομάδας του (2-3). Μόνο που οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 87’ ο Κανάλες με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 3-3.

Το ματς είχε αποκτήσει δαιμονιώδη ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στα τελευταία λεπτά και τις δύο ομάδες να αρνούνται να παραδοθούν: στο 88’ ο Άσπας σημάδεψε το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο «ριμπάουντ» ο Χουνκά έστειλε την μπάλα στα… περιστέρια.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες βολεύτηκαν με την ισοπαλία και το τελικό 3-3 σε μια απίστευτη ποδοσφαιρική παράσταση, που άφησε ευχαριστημένους άπαντες. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Μπέτις, συμπλήρωσε πάντως 4 ματς πρωταθλήματος δίχως νίκη (0-1-3).