Πορτογαλία

Νέο σοκ για Μπενφίκα

Οι «αετοί» αν και προηγήθηκαν με 2-0, εντούτοις ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Πορτιμονένσε, λίγες μέρες μετά την επίθεση από οπαδούς στο πούλμαν της ομάδας.

«Ασήκωτο» φαίνεται πως ήταν το ψυχολογικό βάρος για τους παίκτες της Μπενφίκα, μετά την επίθεση που δέχθηκαν από οπαδούς της ομάδας, με αφορμή τη γκέλα της προηγούμενης αγωνιστικής (0-0 με την Τοντέλα).

Οι «αετοί» παρότι προηγήθηκαν με 2-0 στο εκτός έδρας παιχνίδι με την προτελευταία της βαθμολογίας, Πορτιμονένσε, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, εντούτοις «κλάταραν» στο δεύτερο ημίχρονο και ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Πλέον, βρίσκονται μόλις στο +1 από την Πόρτο, η οποία φιλοξενεί σε λίγη ώρα τη Μαρίτιμο και με νίκη μένει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με το… καλημέρα, οι φιλοξενούμενοι, που είχαν βασικό τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς προηγήθηκαν στο 18’ με τον Πίτσι, ενώ 13 λεπτά αργότερα, ο Αλμέιδα ισχυροποίησε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 50’, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Τάαραμπ, αλλά ο διαιτητής, που έκανε χρήση του VAR, έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 66’, οι κόποι των παικτών της Πορτιμονένσε επιβραβεύτηκαν, καθώς με τέρμα του Κλέμεντ μείωσαν σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, έφτασαν και στην ισοφάριση με τον Ζούνιορ. Το σοκ για τους παίκτες της Μπενφίκα ήταν μεγάλο και στα τελευταία λεπτά, μάλλον θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι που δεν δέχθηκαν και τρίτο τέρμα.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, Σετούμπαλ και Σάντα Κλάρα ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους φιλοξενούμενους να «τσιμπούν» τον βαθμό στο 86’ με γκολ του Κρισάν. Είχαν προηγηθεί στο 38’ με πέναλτι του Σαντάνα, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Περέιρα στο 45’ και έφτασαν στην ανατροπή με τον Αντονούτσι στο 78’.